Lugu

Rees Juurmaa

Mägedes pole mulle kunagi olnud oluline küsimus “kui kõrgele?”, vaid eelkõige “kuidas?”. Teisisõnu: tippujõudmine pole kunagi eesmärk omaette, pigem on minu jaoks oluline teekond, mis sinnani viib. Mind kõnetavad sellised teekonnad, mis on tehniliselt nõudlikud ning pakuvad vertikaalseid mõistatusi kaljudel, jääl ja lumel. Neile ei saa läheneda muudmoodi, kui läbi põhjaliku ettevalmistuse.

Alates 2012. aastast olen sammhaaval mägedeigatsust endas toitnud. Iga aasta veidike rohkem. Ja iga korraga mõistan veidi paremini, kui palju on mägedel pakkuda, minul aga kasvada – et suuta killuke sellest ka vastu võtta. Kuna mägironimine on mulle endale nii palju andnud, ei taha ma seda ainult endale hoida, vaid seda teistega jagada.

Aastast 2019 olen ma Eesti ainus UIAA sertifikaadiga alpinismiinstruktor. Ma viin läbi regulaarseid alpinismitreeninguid Tartu Ülikooli Spordiklubis. Samuti korraldan Alpinismi ABC töötubade seeriat, eesmärgiga valmistada inimesi ette esimesteks tehnilisteks marsruutideks mägedes. Treeningute ja koolituste kulminatsioonina soovin ma aga pakkuda inimestele juhendatud ronimisreise: mägedesse, kaljudele ning jääle. Kõigele lisaks on mu südameasjaks ronimise laiema kandepinna arendamine. Parim viis seda teha on läbi ronimisseinte ehitamise koolidesse, kodudesse ning ettevõtetesse.

Minu jaoks peaaegu sama oluline, kui mägedes käimine, on seal saadud kogemuste jäädvustamine läbi foto- ja videomeediumi. See on võimalus õppida ja oma tegemisi mõtestada ning kes teab – ehk inspireerida ka teisi leidma oma teed mägedesse. Ülevaate minu senistest videotest leiad minu portfoliost.

Väärtused

Mägesid ei vallutata, lihtsalt külastatakse.

Mägesid ei vallutata, lihtsalt külastatakse.

See külaskäik on lühike ja ilus.

Oluline pole kuhu lähed, vaid kellega.

Oluline pole kuhu lähed, vaid kellega.

Ümbritse ennast inimestega, kellega koos tunned end hästi.

Otsi kohti, kus tunned end vabana.

Otsi kohti, kus tunned end vabana.

Naudi igat sammu. Teekond on alati olulisem, kui eesmärgi saavutamine.

Kogu hetki ja mõtesta neid.

Kogu hetki ja mõtesta neid.

Õpi nii enda kui teiste vigadest. Kõike, mida sa teed, võid teistega jagada.